Radiografia averilor de la stat: Salariul de Șef Serviciu și pensia soției îi aduc lui Viorel Costea peste 174.000 lei la final de mandat

15.05.2025 ~3 min citire

Proiectul nostru de transparentizare a veniturilor din administrația publică locală continuă cu o analiză de final de mandat. Astăzi disecăm declarațiile de avere și de interese completate la încetarea activității (semnate pe 07-05-2025) de către domnul Costea N. Viorel, care a deținut funcția de Șef Serviciu în cadrul Municipiului Moinești.

Avere imobiliară și Parcul Auto: Un profil minimalist

În contrast cu veniturile foarte solide, profilul imobiliar al fostului șef de serviciu este unul extrem de simplu și restrâns. Familia Costea nu deține terenuri (nici intravilane, nici extravilane). Singura proprietate imobiliară declarată este un apartament de 74 de metri pătrați, situat în Moinești, cumpărat în urmă cu aproape patru decenii, în anul 1988 (deținut în cotă de 1/2 împreună cu soția, Cristina Costea).

La rubrica bunurilor mobile, figurează deținerea unui singur autoturism de familie: o Skoda Fabia, an de fabricație 2004, dobândită prin contract de vânzare-cumpărare. De asemenea, domnul Costea nu raportează economii în bănci care să depășească 5.000 de euro și, un aspect care confirmă liniștea financiară, nu are datorii sau credite active.

Conform declarației de interese, la momentul încetării funcției era membru al Sindicatului Primos Moinești.

💰 Analiza Veniturilor (Anul Fiscal Anterior)

Pentru anul fiscal anterior completării, familia a raportat un buget foarte robust, depășind 174.000 de lei anual. Interesant este echilibrul dintre salariul titularului și pensia soției:

  • Salariu Șef Serviciu (Titular) Municipiul Moinești, str. V. Alecsandri nr. 14
    102.229 RON / an
  • Pensie (Soție - Cristina Costea) Casa de Pensii Bacău
    72.000 RON / an
Total Venituri Familie: 174.229 RON
Jurnalism de Investigație

Ai o informație care trebuie știută?

Dacă știi despre o neregulă, o nedreptate sau un act de corupție în Moinești, scrie-ne! Nu închidem ochii. Garantăm confidențialitatea surselor și protecția identității tale.

Sau scrie-ne direct de aici (Securizat):

Întrebări Frecvente

Cum lucrăm și cum te protejăm

Cum îmi protejați identitatea dacă vă trimit un pont?

Respectăm cu strictețe secretul surselor, un principiu garantat de legislația națională privind libertatea presei. Puteți folosi un pseudonim în formular sau ne puteți scrie de pe o adresă de email temporară. Adresa de email nu va fi niciodată divulgată terților, politicienilor sau altor autorități locale.

Ce fel de informații investigați?

Ne concentrăm pe fapte de corupție locală, abuzuri în administrația din Moinești (Primărie, Consiliul Local), nereguli în sistemul medical (Spitalul Municipal) și cel de învățământ, licitații trucate, dar și pe povești de succes sau inițiative civice care sunt ignorate de autorități.

Pot trimite documente, poze sau înregistrări video?

Da! Dovezile materiale (fotografii, extrase de cont, documente PDF, înregistrări video) sunt esențiale pentru fundamentarea unei anchete solide. Menționați în mesaj că aveți aceste fișiere, iar noi vă vom contacta oferindu-vă un canal securizat, criptat, pentru a le încărca anonim.

Cât durează până publicați o investigație bazată pe pontul meu?

Jurnalismul independent necesită rigoare. Orice informație primită este verificată temeinic din cel puțin trei surse diferite pentru a evita dezinformările (fake news) sau vendetele personale. În funcție de complexitatea subiectului, publicarea poate dura de la câteva zile la câteva săptămâni.